w social mediach
Wspierane przez
tel.
600-418-341
888-031-502
adres
ul. Gen. Sowińskiego 4-10
87-100 Toruń
email:
gildia.torun@gmail.com
1. Zaakceptuj.
Okaż dziecku zrozumienie. Pozwól mu wyrazić swoje emocje i zaakceptuj jego punkt widzenia. Nie neguj tego co myśli, nie bagatelizuj, nie obracaj w żart. Wytłumacz mu, że takie emocje jak lęk, niepokój, poczucie zagrożenia, złość są czymś naturalnym w obecnej sytuacji i odczuwa je także wielu dorosłych. To złagodzi napięcie i pozwoli dziecku zrozumieć, że emocje, które odczuwa nie są czymś złym.
2. Uspokój.
Nie mów: „Wojna to nie jest temat dla dzieci”, „Jak dorośniesz, to zrozumiesz”, itp. Nie oszukuj dziecka, nie mów mu nieprawdziwych informacji, nie unikaj tematu. Warto w rozmowę o wojnie na Ukrainie zaangażować wszystkich członków rodziny.
Przekaż dziecku konkretne informacje o sytuacji, wyjaśnij mu dlaczego może czuć się bezpieczne. Wytłumacz, że są na świecie ludzie, którzy wywołali wojnę i czynią zło, ale jest także wielu ludzi dobrych, którzy pomagają osobom cierpiącym i pracują nad tym, abyśmy my w Polsce byli bezpieczni. Zapewnij poczucie fizycznej bliskości i czułości; pogłaszcz, przytul.
Zauważ, że na samopoczucie dziecka mocno wpływa to, co sam mówisz w domu. Czy reagujesz na wiadomości o wojnie fatalizmem, czy wyolbrzymiasz, snujesz teorie spiskowe? Jeśli dziecko reaguje niepokojem na doniesienia medialne, może warto ograniczyć oglądanie telewizji informacyjnych (które z natury rzeczy wyolbrzymiają wydarzenia i nadają im nadmierną wagę) do minimum.
3. Zachęć do działania.
Przekuj trudne emocje w napęd do działania. Poszukaj z dzieckiem pomysłów na aktywności, które mogą dać mu poczucie wpływu na sytuację. Może to być narysowanie rysunku dla ukraińskich dzieci, może nagranie wiadomości, może zaangażowanie się w zbiórkę rzeczy, udział w jednej z wielu inicjatyw na rzecz Ukraińców albo stworzenie własnej inicjatywy pomocowej. Ważne, żeby dziecko samo mogło zdecydować (jeśli to konieczne - przy naszym wsparciu), co chce w tej sytuacji zrobić.
Podjęcie aktywności pozwoli dziecku zyskać poczucie wpływu, przekieruje uwagę z emocji na działanie, nauczy je również koncentrowania się na zadaniu w sytuacjach trudnych w przyszłości.